Murat Yüksel | Blog

Linux Dağıtımını Seçtik Ya Sonra ?

Bir önceki yazımda (bkz. Linux’e Geçiş İlk Adımlar) çeşitli Linux dağıtımlarından bunları nasıl deneyebileceğimizden bahsetmiştim. Bu süreci geçtik ve kuracağımız dağıtımı seçtik, bundan sonra bizi neler bekliyor. Windows’taki programların karşılıklarını bulabilecek miyiz? İşte bu soruları da bu yazımda cevaplayacağım.

Ben seçimimi Ubuntu 12.04 üzerine yaptım. Bu seçimimin iki ana sebebi var:
1) Deneme dönemimde en çok vakit geçirdiğim dağıtımdı,
2) Bir çok yönden son kullanıcıya hitap etmeyi başarmış birkaç dağıtımdan biri
Peki neden 12.10 değil de 12.04; bunun da sebebi 12.10’un çok yeni çıkması. Bu bazı durumlarda bug, yükleme sorunlarına yol açabildiği ve ben daha rahat bir geçiş planladığım için sıkıntı olabiliyor. Ayrıca 12.04 LTS sürümü daha uzun destek sunulan bir sürüm (yanlış bilmiyosam 5 yıl) Genelde kullanıcılar için tavsiye edilen bir dağıtımın çıkış tarihi üzerinden 5-6 ay kadar geçmiş olmasıdır.

ubuntu-logo-icon

Gelelim kuruluma; eğer daha önce Windows kurmuşsanız Ubuntu’yu da rahatlıkla kurabilirsiniz. Benim gibi CD – DVD çağının bittiğini düşünenlerdenseniz bootable USB oluşturup USB’den kurulum da yapabilirsiniz. Bunun için en uygun program Pendrive (link) Linkteki anlatılanları uygulayarak USB’nizi hazırladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer gerekli ayar yapılmadıysa BIOS’da USB’nin boot seçeneklerine eklenmesi gerekebilir. CD ile de kursanız USB ile de kursanız kurulum aynı şekilde ilerleyecektir. CD/USB algılandığında gelen ilk ekranda “Try Ubuntu” seçeneği kurulum yapmadan Ubuntu’yu denemek içindir. Install derseniz kurulum başlar.

Kurulum aşamaları Windows ile aşağı yukarı aynı. Tek fark partition ekranı, burada hard diskinizi istediğiniz gibi bölümlendirip Ubuntu’nun sizin için ayırdığı swap(takas) alanını da değiştirebilirsiniz. Eğer bu terimler sizin için yabancı geliyorsa “Diski sil ve Ubuntu yükle” seçeneği ile ayara gerek kalmadan bütün harddiski Ubuntu’ya ayırabilirsiniz. (Bu durumda Windows bölümü de silinecektir) Dikkat etmeniz gereken bir husus da kullanıcı oluştururken vereceğiniz parolayı unutmamanız gerekiyor. İşletim sisteminde yapacağınız değişikliklerde (program yükleme/silme dahil) bu parola sorulacak.

ubuntu-precise

Yükleme sonrası karşılaşacağınız manzara Windows’tan biraz farklı. Sol tarafta hızlı erişim için bir panel var. Burada hazır yüklü gelen bir çok programı bulabilirsiniz. Örneğin ofis yazılımı Libre Office hazır olarak yüklü geliyor. Bu program olduğu sürece Microsoft Office’i aramıyorsunuz. Libre Office ile docx, xls dosyalarını da açmanız düzenlemeniz mümkün fakat uyum sorunları olabilir. Yine soldaki panelde “Ubuntu Software Center” ve “System Settings” sıkça başvuracağınız iki özellik olacak. Bundan sonrasını yüklenecek programları yapılması gereken ufak ayarları anlatacağım bir sonraki yazımda anlatacağım.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *