Murat Yüksel | Blog

Ubuntu İlk Kurulumlar ve Ayarlar

Ubuntu’yu kurduk, şimdi de kurcalamaya başlayalım. Öncelikle internet bağlantınız varsa bağlantı sağladıktan sonra soldaki panelde gözükecek Update Center’da gözüken güncellemeleri yapın. İnternetiniz yoksa da edinin çünkü yüklemeleri internet üzerinden yapıcaz. Öncelikle dosya sistemine bir göz atalım. Solda paneldeki klasör resminden girdiğimiz yer Home klasörü bu klasör bize özel dosyaların durduğu yer, Ubuntuya farklı kullanıcılar tanımladığınızda bu klasör gibi onlara da birer Home klasörü oluşturulur. “File System” ile en üst seviyeye çıkalım. System dosyaları burada bulunuyor ve ilerleyen zamanlarda buradaki klasörlere uğrayıp ne işe yaradıklarını öğrenicez. Şu an “Home” klasörünün kullanıcı dosyaları için ayrılan bölüm olduğunu bilmeniz yeterli.

Screenshot from 2013-02-20 20:20:45Görüntüde sizinkinden biraz farklılıklar var hemen ondan da bahsedelim. Öncelikle soldaki panel gözükmüyor. Panelden “System Settings – Appearance” bölümünde altta icon büyüklüklerini ayarlayabileceğiniz bir yer ve “Behaviour” sekmesinde de otomatik gizleme seçeneği bulunuyor. Ben birazdan anlatacağım gibi resimde altta görülen paneli yüklediğim için otomatik gizleme seçeneğini açtım.

Alttaki panel Windows’tan biraz daha aşina olduğumuz bir yerleşim planı için yardımcı olabilir. Farklı birkaç seçenek olmasına rağmen ben kullanımı/kurulumu en basit ve kullanışlı olan LxPanel’i seçtim. Kurmak için soldaki panelden Software Center’i başlatalım (bundan sonra işimiz burada genelde). Sağdaki arama çubuğuna lxpanel yazıp arattığınızda çıkan tek programı yükleyin. ( direk link: http://apt.ubuntu.com/p/lxpanel ) Yükleme bittikten sonra alt+F2’ye basıp yukarda açılan yere lxpanel yazıp çalıştırın. Bu kadar! Eğer memnun kalırsanız ve kullanmaya devam edecekseniz sağ üstte kapatma iconuna tıklayıp “Startup Applications”ı açın. Burada add dedikten sonra name ve command kısmına lxpanel yazarak kaydedin. Böylece programın açılışta çalıştırılmasını sağladık. Eğer beğenmediyseniz alt+F2 yapıp killall lxpanel yazıp çalıştırın. Panele sağ tıklayarak butonların büyüklüğünden panelde bulunacak iconlara rengine kadar birçok ayara yapabilirsiniz.

Fotoğraf düzenleme için Gimp güzel bir alternatif, müzik için Rythmbox yüklü geliyor. İlk yüklemede gelen tarayıcı ise Firefox. Video oynayıcı olarak Movie Player bulunuyor. Tabi ki bu programların alternatiflerini de bulmak mümkün. Örneğin Windows tarafında severek kullandığım VLC Player‘i, daha basit bir arayüz ve daha kolay çalma listesi oluşturma imkanı veren Audacious‘u Software Center’da aratarak indirebilirsiniz. Tarayıcı olarak benim gibi Chrome‘a alışıksanız Google’ın sayfasını ziyaret ederek buradan .deb uzantılı kurulum paketini indirebilirsiniz. Çift tıkladığınızda yine Software Center açılacak ve geri kalan kısmı halledecektir.

screenshot

Linux versiyonu olmayan programları, exe uzantılı dosyaları açabilmek için Wine adlı programı da ilk yüklenecekler arasına yazıyorum. Basit ve eski programları (Age of Empires II dahil) çalıştırmak için ekstra birşeye gerek kalmadan sadece .exe uzantılı dosyayı sağ tıklayıp “Open with Wine” demeniz yeterli. Daha karmaşıklar için ufak bir Google araması ile çözümler bulabilirsiniz. Ayrıca PlayOnLinux programını da Wine’ı kurduktan sonra kurarak listeden istediğiniz Windows programını seçerek tek tıklama ile kurulmasını sağlayabilirsiniz. Belirtmekte fayda var bu şekilde kurulan programlarda bazı sorunlar olabilir. (Oyunlarda multiplayer olmaması, kopmalar, programlarda hatalar…)

Bunların dışında kurmak isteyebileceğiniz programlar:
VirtualBox; sanal makineler kurup farklı işletim sistemlerini denemenizi sağlar, mutlaka windows tarafında yapmak zorunda olduğunuz işleriniz varsa bu şekilde bir windows kurabilirsiniz.
qBittorrent; torrent işlemleri için yeterli olacaktır.
GParted; harddiski bölümlendirme işlemleri için.
cups-pdf; sanal printer olarak kurulan program istediğiniz bir sayfa/doküman üzerinde print dediğiniz zaman pdf formatında dosya oluşturur (Windows’ta CutePDF vardı)

Bunların yanında biraz da Terminal’i kurcalayalım. Sol panelde Dash Home’da Terminali aratabileceğiniz gibi ctrl+alt+T ile de ulaşabilirsiniz.
Temel Linux Komutları

Bir sonraki yazımda PHP geliştirme ortamının Ubuntu üzerinde kurulumunu anlatacağım.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *