Murat Yüksel | Blog

Uzaylı Dediğin – Bilim Kurgu Öykü

TBD’nin (Türkiye Bilişim Derneği) her yıl düzenlediği bilim kurgu öykü yarışmasına gönderdiğim öyküdür. İyi okumalar. (Bu yıl ki konu 10 Twitlik Bilim kurgu Öykü idi, malesef dereceye giremedim)

————————————————————————————————————-

Cengiz’e haftanın ilk günü her zaman zor gelmişti, hele ki sıcak yaz aylarında. Biriken e-postalarını kontrol etmesi bile saatlerini alabiliyordu. Sonra bir sürü sayılardan oluşan raporları toparlayıp üstlerinin anlayabileceği hale getirmesi gerekiyordu. Neyse ki yeni teknoloji üreten bir yerde çalıştığı için bazen heyecan verici olaylar da yaşanıyordu.

Devasa bir alana kurulu bu merkezde yer alan onlarca şirketten birinde çalışan Cengiz en yoğun günlerini parçacık hızlandırıcı projelerinde yaşıyordu. Hatta bir hafta boyunca eve gidemediği bile olmuştu. Sonunda proje ekibinin elde ettikleri ise emeklerine değecekti: yeni bir parçacık, doğruluğu kanıtlanmış formüller ve mutlu yüzler…

Bilim ve teknolojideki bu ilerlemeye rağmen, Cengiz’in aklında pek çok soru vardı: örneğin uçan arabalar neden hala yollarda değildi; bir de evrende yanlız mıyız sorusu var. Yıllardır uzaya sinyaller gönderen ve gelebilecek sinyalleri tarayan bir vakıf var ama birşey bulabilmiş değil.

Öte yandan uzaylılarla ilgili en komik şey de hep antensiz tasvir edilmeleri. Cengiz bunu hep kendi ırkını yüceltme olarak görmüştü: “Uzaylılar bizim gibi düzgün olamaz, bu yüzden antenleri olmamalı; saldırgan, soluk beyaz tenli ve antensiz olmalı”.

Yeşil anteninden alnına doğru akan teri silen Cengiz pencereden gökyüzüne bakıp , aklından şöyle geçirdi: “Şu uzaylıları bulun artık da, heyecan olsun.”

,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *